Če se zgodi spletno nasilje ali nadlegovanje, se lahko žrtev obrne po pomoč na nekatere organizacije in institucije. V šoli bodo ustrezen naslov šolska svetovalna služba, učiteljice/učitelji, starši. Kot že rečeno: zaradi specifike pojavov (in pojavljanja novih oblik spletnega nasilja) enovitega recepta, kaj storiti, ni – podajamo pa nabor nekaterih možnih dejanj, ki jih lahko stori žrtev:
Obrnite se po pomoč na katero od naslednjih institucij:
Spletno oko
je točka za prijavo domnevno nezakonitega sovražnega govora in posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu. Prijavna točka Spletno oko omogoča anonimno prijavo nezakonitih vsebin na internetu – posnetkov spolnih zlorab otrok in sovražnega govora.
Društvo SOS telefon
SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja – 080 11 55. Za telefonski svetovalni pogovor o različnih vrstah nasilja nad ženskami in dekleti, tudi o spletnem nasilju, pokličite na brezplačni SOS telefon, ki deluje vsak delavnik od 12. do 22. ure, ob sobotah, nedeljah in praznikih od 18. do 22. ure. Pišete lahko tudi na e-naslov: drustvo-sos@drustvo-sos.si.
SI-CERT
je nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost. Opravlja koordinacijo razreševanja incidentov, tehnično svetovanje ob vdorih, računalniških okužbah in drugih zlorabah, ter izdaja opozorila za upravitelje omrežij in širšo javnost o trenutnih grožnjah na elektronskih omrežjih. SI-CERT izvaja nacionalni program ozaveščanja Varni na internetu in sodeluje v projektu SAFE-SI.
Društvo za nenasilno komunikacijo
lahko kontaktirate, če o svoji izkušnji spletnega ali drugega nasilja potrebujete pogovor, svetovanje, pravno pomoč ali spremstvo na institucije, na katere se obračate v zvezi z nasiljem. Njihova pomoč je brezplačna. Kontaktirate jih lahko na telefonski številki 01/4344-822 (Ljubljana) in 05/6393-170 (Koper) ali pa jim pišete na info@drustvo-dnk.si ali dnk.koper@siol.net.
Tom telefon
je telefon za otroke in mladostnike je predvsem čustvena opora otrokom in mladim, ki se v procesu odraščanja srečujejo z različnimi vprašanji, dilemami ali stiskami, vključno s težavami, ki jih prinašajo nove tehnologije, za slednje nudi pomoč tudi staršem. Na brezplačni telefonski številki 116 111 ter preko e-pošte in klepetalnice lahko svetovalkam/svetovalcem zaupajo svoje težave ali jih prosijo za nasvet in dodatne informacije. Anonimnost in zaupnost pogovora sta zagotovljeni.